Home » Dům a byt » Jak se bránit zvýšené prašnosti spojené se stavbou na sousedním pozemku?

Jak se bránit zvýšené prašnosti spojené se stavbou na sousedním pozemku?

Myslím, že cílem každého člověka je opatřit si bydlení v klidné části města nebo vesnice. Dříve se i skupovaly větší části pozemků, aby bylo zachováno soukromí, což v dnešní době ceny moc nedovolují. A tak jednou prostě můžete zjistit, že pozemky ve vaší blízkosti jsou prodané a nový majitel vám představí projektovou dokumentaci své stavby. A vy se jen můžete právem obávat, že se vám, i ostatním sousedům v blízkém okolí, dočasně zhorší životní prostředí.
jeřáb na staveništi
Mezi rizikové faktory, které ohrožují nejen pracovníky na staveništi, ale i populaci v blízkém okolí, patří právě zvýšená prašnost. Proti té by měla být navržena konkrétní opatření již v průběhu zpracování realizační projektové dokumentace.
Na staveništi a v jeho okolí se práší jednak v souvislosti s vlastním postupem stavby, dále v důsledku motorové dopravy související s touto výstavbou, skladováním a zpracováním prašných materiálů, samotnými stavebními a demoličními prácemi apod.
V motorové dopravě naopak vyplývá riziko víření prachu při provozu. To se stupňuje hlavně za větrného počasí.
rozestavěný dům
Jak tedy těmto problémům předcházet? Jedním z řešení je použít kvalitní lešení, které si můžete koupit nebo pronajmout, např. . Přes toto lešení se natáhnou tzv. lešenářské sítě, které se používají k zakrytí stavby, také k ochraně a bezpečnosti při vykonávání stavebních prací. Slouží také k ochraně před padajícími úlomky zdiva, omítky a zabraňují pádu osob nebo různého možného materiálu a pracovního nářadí z lešení. Tyto sítě také pomáhají při stínění a krytí omítek a zabraňují jejich předčasnému vysychání tím, že tlumí sluneční svit.
řezání dřeva
Tyto sítě se většinou vyrábějí s vyztuženými okraji a oky, pro snadné uchycení a snadnou demontáž, tedy pro opětovné použití. Upevňují se za pomocí stahovacích pásek.
Nutno dodat, že zasíťovaná stavba vypadá daleko uklizeněji, než stavba bez sítí.