Home » Zvířata » Otravní bzučilové

Otravní bzučilové

Mouchy nemá nikdo z nás v oblibě. Jsou otravné, posedávají jak na výkalech, tak na nepřikrytém jídle.

Samičky kladou vajíčka (okolo 800) do trusu skotu a koní. Nový dospělec se může vyvinout za dva týdny, ale také za dva měsíce, nebo i více, protože během zimy může larvální stádium hibernovat.
Komárynemusím nijak představovat. Všichni víme, jak otravní tyto bzučilovéjsou. V noci, ještě než se ponoříme do hlubšího spánku, nás dokážou svým vysokým hlasem z něj vytrhnout a nutí nás je začít honit. Nejvíce se s nimi u nás setkáme v bažinatých krajích a lužních lesích.
velká moucha

Některé druhy se líhnou v rybnících, v pomalu tekoucích řekách, v dutinách a všude tam, kde se jim venku nabízí stojatá voda. Primárně se živí rostlinným nektarem. Krev sají pouze samičky a to když jsou oplodněné. Potřebují ji k dozrání snůšky vajíček. Těch může být 100 – 400 a samička může snůšku opakovat několikrát za život. Samičky některých druhů upřednostňují krev lidskou, jiné ptačí, nebo krev jiných savců.

Bodnutí bolí a svědí a citlivějším lidem mohou vzniknout i otoky.

Bodnutí od vosy bývá bolestivé a někdy ho doprovázejí otoky (nemusíte být nutně alergik, když jednou po něm otečete). Je sice asi 2x méně toxické než včelí, bodnout může opakovaně, ale vpraví méně jedu. Všichni je ale neradi vidíme, jak létají kolem sladkých lidských jídel a snaží se najít potravu. V období, kdy létají, kontrolujte, jestli si nedáváte do pusy jídlo i s ní. Bodnutí do jazyka či krku, by mohlo člověka udusit díky otoku.

Naším nejobávanějším hmyzem je sršeň obecná. Asi je to její velikostí, která nahání strach. Její bodnutí je totiž 10x méně toxické než včelí, ale samo je velmi bolestivé. Historky, které se o nich vypráví, obavu ještě zvyšují. Přitom patří mezi nejmírumilovnější zástupce vos a nejsou ani dotěrní. Ani když se dostanete k jejich hnízdu, tak vás nenapadnou. Jen pozorují. Žihadlo použijí jedině v případě ohrožení.

Živí se mouchami a ovády.
komáří štípnutí

Malé nenápadné 3 -4 mm dlouhé mušky se nazývají muchničky. Vajíčka kladou do tekoucích vod, kde se i kuklí. Samci mají rádi rostlinné šťávy a samičky sají krev teplomilných živočichů. Tedy často i člověka. Její štípnutí je bolestivé a svědí. Krev z ranky může ještě chvíli vytékat. Otok může být vidět ještě několik dní. Když se nám „podaří“ dostat se do hejna hladových samiček, nepomůže nám ani repelent.

Kdo by neznal octomilku obecnou. Živí se nahnilým ovocem, zkvašenými šťávami, vínem, nebo pivem. Zápach tlejícího ovoce dokáže vycítit na velkou vzdálenost. Na zdraví člověka nemá vliv. Nesnáší průvan, takže se doporučuje často větrat a vynášet včas odpad s ovocnými zbytky, protože je to ideální místo pro jejich množení.
Bzučivka zelená při letu vydává nepříjemné bzučení. Podobá se mouše. Dospělosti dosahuje už za 14 dní.

Samice klade až 300 vajíček do hnijícího masa. Proto se její larvy používají k čištění extrémně zanícených ran. Jinak ale může nakladením vajíček do čerstvých ran přenést infekční onemocnění.